A TIENS termékek az ősi császári receptúrák titkát hordozzák

Az Ősi Kínai és Tibeti keleti 5000 éves Filozófia és egészségkultúra,medicina és a Császári receptek alapján készüllt termékek és gyógynövények,gyógyító gombák hatása az egészség megörzéshez.TIENS termékeivel.

                          Öt elem köre

 

               

 

 

Az 5 elem tana 

Pontosabban az öt fázis elmélete (Wu Xing). A kínai orvoslással foglalkozó profik és amatőrök szívesen hivatkoznak erre a rendszerre. Az öt fázis elmélet arra tesz kísérletet, hogy az emberi jellemzőket és a világ különböző jelenségeit szimbólumokkal jelölt öt alapvető folyamatkategóriába sorolja. Az öt fázisnak semmi köze az anyag alkotóelemeihez. Kínaiul a wu azt jelenti öt, axing pedig sétálni. Itt egy mozdulatsorról, folyamatról van szó.

5 fogadalom:

Fogadom, hogy

  • tartózkodom az élet kioltásától
  • nem veszem el azt, ami nincs önként odaadva
  • tanítványhoz méltó életet élek, és kerülöm a szélsőségeket
  • csak igazat szólok, és nem rágalmazok
  • tartózkodom a részegségtől és a bódulattól

A természetgyógyászati módszerek legtöbbje alkalmazza az elemtant. Ez azt jelenti, hogy a mindet körülvevő világból nyerjük az egészségünk helyreállításához szükséges energiát. Ezek majdnem minden gyógyítható kultúrában jelen vannak. Az indiai és a tibeti gyógyászat elemei az éter, levegő, tűz, víz, föld. A görög elemek a levegő, a tűz, a víz, a föld. A magyar népi orvoslás elemei a levegő, a víz, a nap és a föld. Ezek mindegyike a gyakorlatban megtalálható.

 

Ezzel szemben a kínai "elemek" csak elnevezések, és mint fogjuk látni, kiválóan alkalmazták őket képi leírásra. Minden fázis olyan szimbólumot jelöl, amely jelképesen kifejezi a hozzá tartozó kategóriák jellegét működésük, anyagi minőségük tekintetében.

 

Az öt fázis elméletének rövid története

Amíg a Yin és Yang elmélete Kína távoli múltjába nyúlik vissza, addig az öt fázis tana csak az i. e. IV. századtól található meg egyes leírásokban. Az elmélet rendszerezői Zou Yen orvos (kb. i. e. 350-270) és követői voltak. Eredetileg a hangsúly nem a tudományon, hanem a politikán volt. Pl. az öröklődési sorrend, szertartások elvégzésének sorrendjére, és különböző az akkori korszakban fontos dolgok rendszerezésére használták. Az ie. e. III-IV. században a Yin és a Yang elv és az öt fázis elv egymástól függetlenül létezett, a Han dinasztia idejéig nem is keveredett egymással. Ez a korszak a nagy szintézisek korszaka is. Ekkoriban az elmélet lassan beépül a gyógyászatba, és ez a folyamat a Nei Jingben teljesedik ki (Sárga Császár Orvosi Könyve). Miközben a rendszer az orvoslás részévé válik, további átalakuláson megy keresztül, és csak a Song dinasztia idején (i. sz. 96-1279) lesz általános a használata.

 

Az orvosok és a természetgyógyászok számára ez a rendszerezés egyfajta támpontot ad az összefüggések felismerésére, az életben lejátszódó folyamatok értékelésére. A rendszer egyik lényege, hogy a világ jelenségei egy változó folyamatba illeszthetők. A folyamat állomásait jelképek szimbolizálják.

 

- A Fa elem: növekedési fázis aktív folyamataihoz kapcsolható. "Világra jön a gyermek". Az évszakok szerint tavasz van. A mozgás elkezdődik, egy folyamat beindul.

 

- A Tűz elem: az aktivitás csúcsa. A gyermekből felnőtt lett. A nyár jellemzi a tűz elemet. A mozgás és a lendület a csúcson van.

 

- A Föld elem: A semlegesség, az átmenet eleme. Az ember középkorú. Eljött a nyárutó, a "vénasszonyok nyara". A lendület aláhagyott, már gyengül a qi.

 

- A Fém elem: A leszálló szakasznak felel meg. Az ember életkora "öregedő". A természetben késő ősz van. A mozgás lelassult.

 

- A Víz elem: Nyugalmi állapot kiteljesedése. Az ember nagyon öreg. A természetben beáll a tél. Mozgás szint nincs.

 

A folyamat bezárult, de pontosan tudjuk, hogy a látszólagos mozdulatlanság mögött az élet megy tovább. A fagyos hó alatt láthatatlanul az új élet alakul ki. Minden elmúlás célja az újjászületés. Ezért a víz elem után a fa elem következik újra.

 

Természetesen itt még nem ért véget az osztályozás. Az akkori ismeretek alapján párhuzamot vontak a fázisok és a különböző szervek, anatómiai tájékok között. Innen kezdődött a fázisok és a gyógyítás kapcsolata.

 

A napokban hangzott el a hír, hogy a Tudományos Akadémia állásfoglalása szerint a Hagyományos Kínai Orvoslás a nyugati medicínával egyenértékű gyógymód. Emiatt is örömmel folytatjuk ennek a hatalmas rendszernek bemutatását az érdeklődőknek. A mai rövid részben az öt mozdulat (elem) és az emberi test szerveinek kapcsolatát mutatjuk be. Pici áttekintést adunk arról, hogy ezt a rendszerezést miként használják a gyógyítás és a vizsgálat szempontjából.

 

Ahogy az előző részben említettem, táblázatszerűen összefoglalták azokat az eseményeket (szerveket, időjárási tényezőket stb.), amelyek egymásra hatással vannak. Kérem, tekintsék át a táblázat alapján készült felsorolást.

 

FA elemhez tartozó

yin-szerv: máj

yang-szerv: epehólyag

évszak: tavasz 

időjárás: szél

szín: zöld 

táplálja: inak, izmok

megnyilvánulása: köröm 

érzék: látás

íz: savanyú 

 

TŰZ elemhez tartozó

yin-szerv: szív

yang-szerv: vékonybél

évszak: nyár

időjárás: meleg

szín: vörös

táplálja: erek

megnyilvánulása: arcszín

érzék: beszéd

íz: keserű

 

FÖLD elemhez tartozó

yin-szerv: lép

yang-szerv: gyomor

évszak: nyárutó

időjárás: nedves

szín: sárga

táplálja: hús

megnyilvánulása: ajkak

érzék: ízek

íz: édes

 

FÉM elemhez tartozó

yin-szerv: tüdő

yang-szerv: vastagbél

évszak: ősz

időjárás: száraz

szín: fehér

táplálja: bőr

megnyilvánulása: szőrzet

érzék: szaglás

íz: csípős

 

VÍZ elemhez tartozó

yin-szerv: vese

yang-szerv: hólyag

évszak: tél

időjárás: hideg

szín: fekete

táplálja: csont

megnyilvánulása: haj

érzék: hallás

íz: sós

 

Ez a felsorolás lehetőséget ad az összefüggések megértésére az 5 elemtan szempontjából. Nézzük a példát:

 

- A fa elem alá tartozó Máj és Epehólyag szerveket az érzelmek szempontjából a harag, az elfolytott düh energetikailag károsítja.

 

- A Máj-problémákra hajlamos embereket általában zavarja, idegesíti az erős szél, ami "felkorbácsolja" a Máj "yang" aspektusát. Ezek a problémák tavasszal gyakoribbak.

 

- A savanyú íz a máj élettani ingere. A máj energia hiánnyal küzdők jelentős része fokozottan kívánja a savanykás ízeket.

 

- A felnőtt korban hirtelen kialakuló látásromlás esetén meg kell vizsgálni a máj energetikai állapotát is, stb.

 

Az összefüggések ismertetése a többi elem esetében is elvégezhető, és gyakorlati jelentősége van.

 

Az eddigi anyagrészek olvasása során már kiderült, hogy az egészség alapja a szervezet energetikai és pszichikai egyensúlya. Ha az egyensúly felbomlik, akkor az energiák áramlásában gát keletkezhet, ami azután betegséget okozhat. Ezen egyensúly helyreállításában a hiba okának megtalálásában segíthet az öt elem tana. Ez a rendszer kiváló terápiás tippet is nyújt egy sajátságos elmélet alapján.

 

Ennek az elméletnek az a lényege, hogy ebben a rendszerben van egy fontos egymásra ható aktiváló, és fékező kapcsolati összefüggés, amelynek a lényege a következő:

 

Minden elem táplálja a sorban utána következőt

Ez a "Sheng", aktiváló, létrehozó ciklus. Az öt mozdulat termelődése az elemek körforgásában a következőképpen néz ki. A Fa termeli a Tüzet (az 1-es a 2-est stb.). A Tűz termeli a Földet. A Föld termeli a Fémet. A Fém termeli a Vizet. Ebben a folyamatban a termelődés folyamatos, minden elem táplálja, létrehozza a sorban utána következőt.

 

Minden elem fékezi, gátolja a sorban kettővel utána levőt

Ez a gátló, fékező Ko-ciklus. Az uralkodás rendje. A Fa uralja a Földet (az 1-es a 3-ast stb.). A Föld uralja a Vizet. A Víz uralja a Tüzet. A Tűz uralja a Fémet. A Fém uralja a Fát. Ez a rendszer biztosítja, hogy ne legyen túltermelés az energiából. Így normális esetben tökéletes az energiaegyensúly. A jobb megértés kedvéért összefoglaljuk más szavakkal is.

                          

                 2. Tűz

       1.  Fa           Föld 3.

 

           5. Víz      Fém 4.

 

Látható, hogy a termelődési folyamatban minden fázisnak kettős kapcsolódása van.

 

- Azzal az elemmel, ami őt létrehozza, p. a Föld létrehozza a Fémet (itt a föld elemet anyának nevezzük).

 

- Azzal, amit ő létrehoz, pl. a Fém létrehozza a Tüzet (ezt fiúnak nevezik).

 

Ha bármilyen termelődési folyamat kontrollálatlan, túltermelés jöhet létre, ami káros, ezért kell egy fékező, kontrolláló kapcsolat is. A gátló folyamatban is minden fázisnak két kapcsolata van.

 

- Az, amely elem felett uralkodik, pl. a fa elem uralja a sorban kettővel utána lévő föld elemet.

 

- És kapcsolata van azzal az elemmel, amely elem őt uralja. Pl. a víz elem uralja a sorban kettővel utána következő tűz elemet.

 

Egészséges állapotban az elemek közötti kapcsolatban tökéletes rend, vagyis egyensúly uralkodik. Az energiatermelés egyenletes, és a gátló rendszer tökéletes működésének köetkeztében nincs energiatúltermelés. Betegség akkor alakul ki, ha az egyensúly felbomlott. A következő részben erre nézünk konkrét példákat.

 

Most folytatjuk az 5 elem-tan rendszerének vázlatos ismertetését. Próbálunk mintát mutatni ahhoz, hogy a rendszert miként használják a gyakorlatban. Nézzük újra ezt az ábrát:

                                      

        2.Tűz

 

1. Fa             Föld 3.

 

    5. Víz    Fém 4.

 

Emlékezzünk a korábban leírt "kínai szervek működése" című részre! Az ábra mutatja az elemek egymást követő sorrendjét. Az elemekhez kapcsolt tulajdonságokat a 9. részben bemutatott táblázat tartalmazza.

 

• Az anya nem táplál, túl kevés energiát továbbít. Pl.ha a Fa elem nem táplálja a Tűz elemet. A Fa elemhez tartozó Máj, amelynek egyik feladata az energia egyenletes áramoltatása,ha nem képes az energiát biztosítani. Akkor a Tűz elemhez tartozó Szív energiahiányos lesz, amelynek tünetei lehetnek a szapora, de erőtlen pulzus, kis terhelésre légszomj. Emlékezzünk a korábban leírt "kínai szervek működése" című részre!

 

• Az anya túltáplál, túl sok energiát továbbít. Pl. a Fa elemhez tartozó Máj túltáplálja a Tűz elemhez tartozó Szívet. Ez túlzott aktivitást okoz, amely magas vérnyomásban, növekvő nyugtalanságban, piros arc megjelenésében is megnyilvánulhat.

 

• Túl erős nagymama fékezi az unokát. A fékező rendszer szerint a Fa elem kontrollálja a Föld elemet. Pl. a Fa elemhez tartozó Máj helytelen funkciója befolyásolja a Föld elemhez tartozó Lép munkáját. Ilyenkor tünetek lehetnek az émelygés, hányás, savas böfögés, hasmenés stb.

 

• Lázadás, az unoka legyűri a nagymamát.  A Föld elemhez tartozó Lép betegsége okozhatja a Fa elemhez tartozó Máj problémáját. Lép "nedvesség" esetén pl. lehet krónikus májgyulladás is.

 

 

Ez a rendszer bár nagyon népszerű, nem teljesen hibátlan. Az évszázadok alatt sok kísérlet történt arra, hogy az 5 fázis elméletét beillesszék a Yin és a Yang alaprendszerébe. Ez részben sikerült, és részben nem. A HKO élettana például nem mindig felel meg annak, ami az 5 fázis elméletéből fakadna.

 

Az élettan megfigyeléseken alapul és szorosan kötődik a szervek működését középpontba helyező és ennek alapján következtető Yin-Yang-elmélethez. A kínai orvoslás ezért kénytelen volt számos engedményt tenni az 5 fázis-elmélettel kapcsolatban. De amikor a két elmélet nem egyezik, az 5 elem-tant sokszor egyszerűen figyelmen kívül hagyják. (Ennél fogva még mókásabb, amikor a HKO alapjait sem ismerő fitneszmagazinok az 5 elem-tan alapján javasolnak nyugati rendszerű életmódterápiákat.)

 

 


 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 6
Heti: 10
Havi: 15
Össz.: 3 863

Látogatottság növelés
Oldal: Az 5 elem tana
A TIENS termékek az ősi császári receptúrák titkát hordozzák - © 2008 - 2024 - tibetimedicina.hupont.hu

A HuPont.hu weblapszerkesztő. A honlapkészítés nem jelent akadályt: Honlapkészítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »